Pułapki czekające na freelancerów

Pułapki czekające na freelancerów

Freelancing to obecnie jedna z lepszych perspektyw i mówi się nawet że to najlepsza praca na świecie. Wydaje się mieć same plusy, taki jak chociażby rola własnego szefa, nielimitowany czas pracy czy możliwość zajmowania się zadaniami zawodowymi w dowolnym miejscu, chociażby na plaży.

Wizja tego, że można spokojnie odespać wczorajszą imprezę i budzik nie zadzwoni o 6 rano, to piękne marzenie. W rzeczywistości zazwyczaj nie jest aż tak różowo, albowiem kiedyś trzeba pracować.

Freelancer

Uściślając tematykę, freelancer to osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą jako podstawowe źródło zarobku lub jako sposób na dorabianie do podstawowej pensji, czyli wykonuje określone zadania po pracy.

W oczekiwaniu na zlecenia

Entuzjazm freelancera na początku jest ogromny. Przygotowuje on swoje miejsce pracy, prowadzi wstępne działania marketingowe i czeka na klientów. Oczekiwanie niestety się przeciąga, ponieważ zdobycie klientów, zwłaszcza pierwszych klientów, jest zazwyczaj trudne. Czekanie na klientów musi się przekształcić w samodzielne poszukiwanie zleceniodawców. Interesuje Ci zarabianie przez internet ? Najlepsze oferty znajdziesz zawsze na Joob

Problem komunikacji

Zrozumienie intencji klienta jest trudne. Pierwsze spotkanie z nim może się wydawać bardzo owocne i produktywne, ale po odbytej rozmowie klient już nie wraca. Jest to typowy problem komunikacyjny, ponieważ klient nie nawiązał nici porozumienia z freelancerem i po prostu zrezygnował z jego usług.

Spotkania biznesowe

Nadmiar spotkań

Klienci lubią badać rynek. Dla nich rozmowa z usługodawcą nie jest żadną inwestycją. Mogą takich rozmów przeprowadzić kilka pod rząd i to freelancer musi się martwić, by zaoferować klientowi usługę, na którą ten się zdecyduje. Jest to poważny problem, ponieważ freelancer musi się do rozmowy przygotowywać, a w praktyce nie tylko jest jednym z wielu potencjalnych usługodawców dla jednego zlecenia, ale jeszcze nie jest wcale powiedziane, że klient jest nastawiony na zrealizowanie danego zlecenia. Wiele osób zwyczajnie sonduje rynek i zastanawia się nad różnymi opcjami. Spotkania wstępne to trudna do rozsądzenia kwestia, ponieważ jest to de facto spotkanie sprzedażowe, ale jeśli spotkani takie się nie uda, stanowi ono jedynie stratę czasu. Czasu, w którym można by obsługiwać zdecydowanego klienta. Jeśli taki oczywiście jest.

Ustalanie ceny

Poważnym problemem w pracy freelancera jest ustalanie cen. Niska cena to sposób na przyciągnięcie klientów, a wysoka cena klientów odstrasza. Z drugiej strony, freelancer oferujący za niskie stawki nie ma czego żyć. Jeśli na niewielkim rynku jest kilku freelancerów, którzy non stop konkurują cenami, skończy się to dla nich wszystkich bardzo źle.

Źle zaplanowane projekty

Cena za pracę freelancera ustalana jest z góry. Nie zawsze takie ustalenie jest korzystne dla samego wykonawcy zlecenia. Okazuje się bowiem, że to, co miało wyglądać na dzieło szybkie i proste, cały czas jest rozbieżne z oczekiwaniami zleceniodawcy. Konieczne jest regularne otrzymywanie akceptacji klienta odnośnie wykonywanego projektu, jak również freelancer powinien unikać potencjalnie trudnych zleceń.

Praca - aktualne oferty na Pinbook.pl