Freelancer - ciekawy zawód bez tajemnic

Freelancer - ciekawy zawód bez tajemnic

Być freelancerem nie tylko nie budzi już zaskoczenia, ale powoli staje się formą podejmowania pracy równorzędną z dziesiątkami innych. Początkowo można było odnieść wrażenie, że mówiąc o jej popularności mamy na myśli przede wszystkim chwilową modę, okazało się jednak, że wcale nie brakowało osób, które chciały zastąpić w ten sposób stałą pracę na etacie.

Oczywiście, nadal mamy do czynienia ze stosunkowo nowym pomysłem na zarobkowanie, nie powinno więc dziwić to, że wokół pracy freelancera pojawia się sporo mitów i niedomówień. Warto więc podjąć się próby usystematyzowania posiadanej przez nas wiedzy.

Freelancer? A kto to taki?

Gdybyśmy chcieli w miarę dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kim jest freelancer, z pewnością musielibyśmy uznać, że mamy w jego przypadku do czynienia z osobą, która podejmuje się wykonywania określonych zadań przygotowywanych przez konkretnego zleceniobiorcę. Freelancer tym różni się od pracownika etatowego, że wykonuje swoje obowiązki w oparciu o umowy inne niż umowa o pracę. Tego rodzaju definicja powinna być jednak traktowana przede wszystkim jako punkt wyjścia. Freelancer nie tylko przyjmuje przecież nieco inny typ zleceń, ale również pracuje nieco inaczej niż osoby zatrudnione choćby w biurze. Różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy jest większa swoboda dotycząca zarówno wyboru zleceń, jak i ustalania godzin wykonywania swoich obowiązków. Co do zasady, freelancer pracuje w przestrzeni, którą sam wybiera i nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z jego własnym biurem, czy mieszkaniem. Do niedawna katalog zawodów, które umożliwiały pracę w takiej formie, był dość wąski.

Praca freelancera

Freelancer to zazwyczaj:

Obecnie jednak ulega on rozszerzeniu, mamy więc do czynienia zarówno z grafikami, tłumaczami i copywriterami, jak i z korektorami, dziennikarzami, przedstawicielami branży IT, fotografami, trenerami personalnymi oraz z projektantami stron internetowych. Warto mieć też na uwadze to, że wspomniana lista nie jest wcale zamknięta i nieustannie można dopisywać do niej coraz to nowe zawody.

Jak zostać freelancerem?

Praca freelancera wydaje się bardzo interesująca, należy jednak liczyć się z tym, że nie jest wcale stworzona dla każdego z nas. Osoby, które myślą o sporych zarobkach, powinny mieć nie tylko sam talent, ale również kilka dodatkowych cech, wśród których wymienić należy przebojowość, samodyscyplinę oraz sporą zaradność. Tu nie ma mowy wyłącznie o przyjmowaniu najciekawszych ofert współpracy. Konieczna jest też umiejętność dbania o napływ zleceń, stałych i nowych klientów oraz o przestrzeganie umówionych terminów.

Czasem sporym problemem okazuje się przy tym wyegzekwowanie opłaty za przyjęte właśnie zlecenia. Co więcej, to freelancer jest własnym księgowym, specjalistom od PR, handlowcem i osobą zajmującą się marketingiem. W przypadku niepowodzeń ewentualne zastrzeżenia również może mieć więc jedynie do siebie. Praca freelancera stawia przed wykonującymi ją osobami duże wymagania także dlatego, że nie wszystkie zlecenia, jakie pojawiają się w jej trakcie można określić mianem wymarzonych. Niestety, odrzucanie tych, które nam nie odpowiadają, może już na początku kariery doprowadzić do jej końca.

Sprawdź również: praca Pilawa

Praca - aktualne oferty na Pinbook.pl