Sposoby na efektywną pracę... w domu

Sposoby na efektywną pracę... w domu

Coraz więcej osób pracuje już nie w siedzibie firmy, ale we własnym domu. To pracownicy zdalni, blogerzy oraz osoby, które zajmują się prowadzeniem stron internetowych. Liczba osób, które decydują się na taką formę pracy jest coraz większa, coraz popularniejszym zagadnieniem jest więc to, które dotyczy efektywności pracy wykonywanej poza biurem.

Okazuje się, że nie wszyscy są do niej predysponowani, wszyscy jednak mogą wyrobić w sobie pewne pozytywne nawyki z nią związane. Pierwszym krokiem do zmieniania części domu w miejsce pracy jest przeprowadzenie poważnej rozmowy z innymi domownikami. To właśnie oni często stanowią dla nas niemałe wyzwanie, okazuje się bowiem, że trudno jest zrozumieć im, że pomimo obecności w domu, a nie w biurze – pracujemy. Praca w domu bywa uważana niejednokrotnie za mniej profesjonalną, nagle okazuje się więc, że osoby, które mieszkają z pracownikiem zdalnym zrzucają na niego coraz więcej obowiązków.

Czy gotowanie obiadu w czasie pracy może być trudne? To przecież swego rodzaju rozrywka, a każdy potrzebuje czasem przerwy. Rozmowa wcale nie musi być przyjemna, dobrze jest więc zachować stanowczość i mówić konkretnie. Domownicy powinni wiedzieć, w których godzinach się pracuje, a w których można uczestniczyć w obowiązkach domowych.

Jeśli więc istnieje tka możliwość, to domownicy powinni wyręczać wówczas pracownika zdalnego, a nie oczekiwać od niego podobnego zachowania. Gdy domownicy mają już świadomość tego, że praca zdalna nie jest tym samym, co zabawa, należy zadbać o porządek w miejscu, w którym wykonuje się swoje obowiązki zawodowe. Nie od dziś wiadomo przecież, że porządek w miejscu pracy wpływa wyjątkowo korzystnie na jej efektywność. Często można usłyszeć, że reguła ta odnosi się przede wszystkim do prac fizycznych, okazuje się jednak, że znajduje zastosowanie także wówczas, gdy pracuje umysł.

Stanowisko pracy

Porządek musi być!

Porządek należy jednak utrzymywać nie tylko na biurku, ale i w komputerze. Najlepiej jeszcze przed pracą wyłączyć te programy, z których nie planuje się korzystać, aby niepotrzebnie nas one nie rozpraszały. Nie warto też trzymać zbyt wielu okien przeglądarki na widoku. Ich ponowne otwarcie nie powinno nam zabrać więcej niż kilku sekund, a zgadywanie, w którym oknie znajdują się najważniejsze z naszego punktu widzenia informacje, może nam zająć znacznie więcej czasu. Dzięki tym prostym trikom zyskamy szansę na skupieni się na własnej pracy i na realizowanie własnych celów. Praca zdalna może też uświadomić nam, że mamy swój własny rytm dnia nawet, jeśli nie jesteśmy wcale w pełni świadomi jego istnienia.

Jeśli praca zdalna ma być rzeczywiście efektywna, w naszym własnym interesie leży to, aby poznać go możliwie jak najszybciej, potem zaś nauczyć się sposobu jego wykorzystywania. Tu najskuteczniejszym sposobem wydaje się obserwacja własnych zachowań, a w dalszej kolejności również notowanie swoich przemyśleń. Dzięki temu już po kilkunastu dniach będziemy w stanie wskazać, w jakich godzinach jesteśmy bardziej, w jakich zaś zdecydowanie mniej efektywni. Pomaga również pracowanie w blokach, które systematyzuje nasze obowiązki.

Sprawdź również: Praca chałupnicza

Praca - aktualne oferty na Pinbook.pl