Jak "wolny strzelec" powinien dbać o swoje finanse?

Jak "wolny strzelec" powinien dbać o swoje finanse?

Prognozowanie przychodów

Osoby, które same aktywnie poszukują zleceń, często mają problem z oszacowaniem swoich przyszłych zarobków. Tak długo, jak mamy do czynienia z niewielkimi kwotami, nie jest to kłopotliwe, w pewnym momencie jednak sytuacja zaczyna się robić poważniejsza. Warto zatem zastanowić się nad spisywaniem sobie prognozowanych przychodów i nie ma tu znaczenia to, czy będziemy robić to na papierze, czy też w przeznaczonym w tym celu pliku. Musimy przy tym pamiętać, żeby uwzględniać nie tylko sam przychód i czerpany przez nas zysk, ale i koszty, jakie przyjdzie nam ponieść w danym miesiącu.

Nie można zapominać również o kwotach, do zdobycia których dążymy. Ciekawym rozwiązaniem są pliki, które automatycznie przeliczają nasze zyski na czysto, a więc zarówno po odliczeniu podatków, jak i samych kosztów. Pozwala to na określanie na bieżąco, jakie są nasze plany sprzedażowe i jak wiele nam jeszcze zostało do zrobienia. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko dysponujemy wiedzą na temat tego, jakie mogą być nasze zarobki. Pozwoli nam to również na zdobycie większej motywacji do tego, aby działać wraz z marketingiem i sprzedażą. Kontrola zysków pozwala na szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy stosowane dotychczas strategie rzeczywiście są skuteczne, czy też zaleca się dokonać ich ponownej analizy. Planowanie pozwala też na uświadomienie sobie, jakie są koszty takiej działalności.

Dochody freelancera

Owszem, wiele osób potrafi w pamięci wyliczyć zarówno planowane opłaty, jak i spodziewany zysk, tego rodzaju obliczenia nigdy jednak nie są przesadnie dokładne. O wielu kosztach można przecież zwyczajnie nie pamiętać tak, jak ma to miejsce choćby w przypadku aplikacji opłacanych w abonamencie. Zwykle mamy do czynienia z niedużymi opłatami, ich nagromadzeni sprawia jednak, że nie jest łatwo poradzić sobie z nimi. Osoba, która sama jest sobie szefem, musi koncentrować się nieustannie na poszukiwaniu nowych zleceń. Wcale nie oznacza to jednak, że może pozwolić sobie na komfort ignorowania tych, z którymi aktualnie ma do czynienia. I one powinny być wykonane dobrze i na czas tak, aby klient był zadowolony i nie zastanawiał się nad skorzystaniem z innych usług.

Nieustanne dbanie o jakość i obsługę klienta

Dbanie o dotychczasowych klientów może przynieść zresztą także dodatkowe korzyści. I oni mają przecież partnerów handlowych, z którymi rozmawiają o interesach, nieoczekiwanie może się więc okazać, że mamy do czynienia ze znacznie większą liczbą zleceń niż mogłoby się to nam początkowo wydawać. Za troską o obecnych klientów przemawiają zresztą także względy marketingowe. Nie da się ukryć, że ich utrzymanie jest tańsze niż poszukiwanie tych, którzy dopiero podejmą decyzję o nawiązaniu z nami współpracy. Praca freelancera musi też wiązać się z nieustannym rozwojem. Ten dotyczy również systematycznego budowania marki i szukania nowych miejsc, w których można byłoby zaistnieć. Dziś trudno już stawiać na niektóre miejsca, a innych unikać. Osoba, której zależy na dużych zyskach powinna być wszędzie, w innym wypadku bowiem trudno wróżyć jej sukces. To właśnie pozytywne skojarzenia napędzają klienta skuteczniej niż nawet oryginalna kampania promocyjna.

Praca - aktualne oferty na Pinbook.pl