Praca zdalna i dzieci - o czym pamiętać?

Praca zdalna i dzieci - o czym pamiętać?

Praca zdalna cieszy się rosnącą popularnością, nic więc dziwnego, że skupia się na niej uwaga wielu osób. Powszechnie jest przy tym uważana za wymarzoną formę zarobkowania dla rodziców, którzy zajmują się małymi dziećmi. Tu nie ma mowy o dojazdach do pracy, które skracają czas, jaki zwykle spędzamy z rodziną.

Nie trzeba też tłumaczyć się otoczeniu, gdy stan zdrowia dziecka wymaga przerwania pracy i wybrania się z nim do lekarza. Pracuje się w domu, przy wygodnym biurku i tak, jak się chce, a do tego można spędzać więcej czasu z dziećmi. Czy jednak rzeczywiście praca zdalna jest aż tak korzystna, jak się ją opisuje. Nietrudno się domyślić, że ten piękny scenariusz ma też kilka bardziej mrocznych stron. Rodzice małych dzieci muszą zastanowić się choćby nad tym, jak nie wymazać się ze świadomości kierownictwa, które nagle przestaje mieć z nimi osobisty kontakt. Problemem może być też sam sposób postrzegania pracy zdalnej przez współpracowników. Ci, którzy pozostali w biurze mogą mieć wrażenie, że osoba, która zdecydowała się na pracę zdalną wybrała po prostu łatwiejsze z rozwiązań.

Trudne może okazać się też stworzenie poprawnych relacji z osobami, z którymi nie ma się już osobistego kontaktu. Okazuje się przy tym, że i na tym nie kończą się czekające na nas wyzwania, jak bowiem poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami sama organizacja pracy w domu? Rodzice, którzy mają już pewne doświadczenie na tym polu przestrzegają, że samo domowe biuro może okazać się niewystarczające, jeśli praca zdalna ma być opłacalna dla firmy jako całości. Pierwszym krokiem na drodze do kształtowania prawidłowych relacji z firmą jest więc nadanie pracy zdalnej właściwej formy. Owszem, powody jej podjęcia mogą być różne, najlepiej jednak zawsze opisywać układ, w jakim się znajduje w kategoriach handlowych. Warto podkreślać, że zyskuje nie tylko rodzic, ale i sama firma i właśnie na korzyściach tej ostatniej się koncentrować.

Mama pracująca z domu

Jeśli będzie się podkreślać, że praca zdalna jest korzystna dla organizacji, można będzie liczyć na wsparcie nawet ze strony tych kolegów, którzy podchodzą do niej szczególnie sceptycznie. Innym problemem, z jakim należy stanąć możliwie jak najszybciej twarzą w twarz, jest to, że po latach ciężkiej pracy w biurze, praca zdalna zachwyca swoja elastycznością. Niestety, brak ograniczeń w miejscu pracy ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Najbardziej cierpi na nim wydajność, choć spada także motywacja pracownika.

Oczywiście, z problemem tym można sobie relatywnie łatwo poradzić, kluczem do sukcesu jest przy tym przede wszystkim ścisłe przestrzeganie planu zajęć. Może być to znacznie trudniejsze niż w biurze, warto jednak walczyć o to, aby kolejne nawyki były stawiane pod kontrolę. Już samo zaczynanie pracy codziennie o tej samej porze może być sporym wyzwaniem, jeśli jednak opanujemy tę umiejętność, także wyrobienie w nas innych nawyków okaże się łatwiejsze niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Osoby pracujące zdalnie muszą pamiętać także o tym, że szalenie trudno jest doceniać coś, czego nie widać. Jeśli więc pracujemy zdalnie, dobrze jest pamiętać o drobnych sygnałach przypominających tak o zaangażowaniu, jak i o etyce pracy stojącej na wysokim poziomie. Nie trzeba robić przy tym wcale niczego spektakularnego, dobre wrażenie robi bowiem choćby zaczynanie dnia od wysłania maila komunikującego, że jest się już w pracy i jest się gotowym nie tylko do wykonywania swoich obowiązków, ale i do pomagania innym. Warto też pamiętać o tym, jak duże znaczenie może mieć fizyczne środowisko pracy. Dobrze zatem zaangażować je w taki sposób, aby było ono rzeczywiście pomocne.

Jeśli szukasz pracy w HR lub Kadrach w Warszawie to polecamy odwiedzić portal Joob.pl

Praca - aktualne oferty na Pinbook.pl